HTML

Elemezd! - Már ha tudod.

Kifacsarták versikémet, Kitaláltam egy jó címet, Indítok én most egy blogot: Elemezd! - Már ha tudod. Lesz ott hely az elemzésre, megjegyzésben ferdítésre. Mikor írom gondolja a fene, hogy ez másnak mit is jelentene.

Friss topikok

Linkblog

A kifacsart versike

2011.03.10. 12:41 007Gergő

Csillának

 

Nincsen nekem Nissanom,

én az olyat drágállom.

Véget ér a szerda már,

elapad a levélár.

 

Honda az én kicsikém,

haza visz ma könnyedén.

Véget ér a szerda már,

elapad a levélár.

 

Mondtam neked rímeket.

Ne láss tőle rémeket!

Véget ér a szerda már,

elapad a levélár.

 

 

"Fájdalmat látunk itt, mélységet, ahogy a költő megfogalmazza az érzéseit. A mű szerkezete a visszatérő motívumokkal, magával ragadja az olvasót, ugyanakkor az elmúlást jelentő szavak (véget ér, elapad) egyfajta elengedést is mutatnak. Elengedi a múltat, a fájdalmas emlékeket, a borzalmas gondolatokat, amelyek folyton támadták törékeny és érző lelkét.

Két járművet is megnevez, ezzel szimbolizálja a benne felsokasodott ellentétet, de büszkén vállalja, hogy immáron csak az egyik jármű az övé. De nem jármű ez, hanem az egyszerűség, szegénység, alázat, a nyugodt békesség tárgyi megjelenítése. A másik jármű negatív megemlítése ("én az olyan drágállom") mutatja, hogy milyen büszke élete során vérverítékkel megszerzett értékeire. Nem kell neki a drága, a fényűző, nem kell a csillogás, a pompa. Csak a könnyed légiesség, az egyszerűség és a puritán szavak. A vers szerkezete és nyelvezete is ezt sugallja. Ki volt Anyegin? Ki volt Tatjána? Mintha a szerző szándékosan benne hagyná a gúnyos rímeket, a lenéző szavakat, melyek jelentése messze túlmutat a mondatban rejtett értékén.

 

Kinyilatkoztatás ez, egy mély hit, szent meggyőződés. Csak többszöri olvasás után jutunk el a katarzishoz, az elapadt levélár monoton ismétlése révén. A szerző ebben a műben is rövid utalást is tesz a túlvilági szörnyetegekre, rémekre, melyek másik verseiben is gyakran előfordulnak."- Leonid Zulu

 

"Annak örülök, hogy Gergő művész urat megszállta az ihlet megint. Felfedezhettem megint benne a korai munkásságára jellemző vonásokat és a tudatosan szerkesztett rímelhelyezést, ahol helyenként jambikus sorlejtést, máskor négyes-negyedfeles trocheikus versszerkezetet használt, visszanyúlva az ógörög eposzi motívumokhoz. A költő itt allegóriákat használt fel lírai meditációjában, ahol emlékképek segítségével kapcsolódik egymáshoz az objektív és szubjektív idő, vagyis az elmúlás és az örökkévalóság. Tudatosan kerülte az ölelkező rímek használatát, mellyel a korai, confinos időszakra szeretett volna utalni. Én ezt olvastam ki Gergő verséből." - Mahadilok Ayutthaya Phop Noppharat Ratchathani

 

Szólj hozzá!

Címkék: vers elemzés

A bejegyzés trackback címe:

https://elemezdmarhatudod.blog.hu/api/trackback/id/tr712727609

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása